Date: January 10th 2006

 

21.January.2006

Kampa Hotel, VÅ¡ehrdova 16, Prague 1

18:30 The Gathering

19:00 Piping in

 

   

Burns Night Prague 9.1.06

Happy new year and best wishes for 2006!

Just when you think January is going to be a cold, hard working and dreary month, this newsletter arrives in your mailbox reminding you of a great night to look forward to!

If you are a lover of Poetry, all things Scottish, Whisky, Song, Dance, or just a great night out, don't miss Prague's great cultural celebration of the national poet of Scotland, Robert Burns!

Here is an update on the plans, and a reminder that the last day for ticket confirmation is 18/1, and there is a good chance of selling out before then (the whisky tasting will certainly sell out)

 

Hodně štěstí a zdraví v roce 2006!

Pokud se děsíte toho, že leden bude jen mrazivý a pochmurný měsíc plný pracovních povinností tak nezoufejte - právě Vám přinášime nejnovější informace o užasném večeru plném zábavy, který na Vás v lednu čeká a na který se už teď můžete začít těšit!

Jste-li milovníkem poezie, všeho skotského, whisky, zpěvu, tance, nebo si jen tak rádi vyrazíte do společnosti, pak si nenechte ujít tuto oslavu jednoho z nejvetších básníkůl Skotska Roberta Burse!

Přinášíme Vám poslední informace o programu. Zejména upozorňujeme, že poslední den k potvrzení Vaší účasti a zakoupení vstupenek je 18. ledna 2006. Ale pozor - je možné, že v tento den, už budou všechny lístky beznadějně vyprodány (naše ochutnávka skotské whisky určitě bude) a proto si zakupte Vaše vstupenky včas!

   
HM Ambassador named as patron and guest of honour
Její Excelence paní Velvyslankyně Velké Británie jako patronka a čestný host večera

We are deeply honoured to announce the patronage and attendance of the Rt Hon Linda Duffield CMG, HM Ambassador to the Czech Republic.

Her attendance at the 2005 event was much appreciated by all.

The Rt Hon Linda Duffield

Je nám velkou ctí oznámit, že patronkou a čestným hostem večera se stala její Excelence Linda Duffield CMG, Velvyslankyně Velké Británie v České republice.

Její podpora a účast v roce 2005 byla všemi vysoce oceněna.

     
Whisky Tasting at Burns Night
Ochutnávka Whisky

We are absolutely delighted to annouce that there will be a very exclusive Scotch Single Malt Whisky tasting at the Burns Night. The tasting will be conducted by Lenka Whyles - the operations director of Scotland's most famous whisky attraction - the Scotch Whisky Heritage Centre in Edinburgh - flown in specially for the occasion.

Spend an hour with Lenka learning the 'art' of whisky appreciation over 4 distinct whiskies (and a prize!) If you are (or wish to be) a serious malt whisky fan, this will be the premier whisky event in the Czech Republic. Sign up with your registration, space is very limited! And yes, Lenka is Czech! (the event will be bi-lingual)

This is also an event of the new Single Malt Whisky Club of the Czech Republic, for lovers of Single Malt whiskies!

Scotch Whisky Heritage centre
scotch malt whisky club CZ

Je nám rovněž velkou ctí Vám oznámit, že se v průběhu večera uskuteční opravdu exklusivní ochutnávka skotské single malt whisky. Touto ochutnávkou Vás provede paní Lenka Whyles - ředitelka jedné z nejznámějších skotských atrakcí - the Scotch Whisky Heritage centre v Edinburghu, která speciálně na tento večer přiletí ze Skotska.

Strávíte-li s Lenkou tutp hodinku naučíte se umění jak správně ocenit a vychutnat 4 vynikající whisky (a možná se Vám poštěstí a získáte i cenu!) Pokud jste (nebo se chcete stát) skutečným příznivcem whisky, neváhejte, protože tato ochutnávka bude jednou z vyjímečných událostí v České republice. Rezervujte si bez prodlení místo, protože počet je omezen! A pro ty zvědavé, ano, Lenka je původem Češka (Moravačka) a tudíž i ochutnávka whisky proběhne dvojjazyčně!

     
Burns Night Prague to feature World Leading Piper!
Burns Night Prague poctí svojí účastí také světově proslulý dudák
Roderick MacLeod MBE has confirmed he will participate in Burns Night Prague 2006. Roddy is rated one of the best Scottish bagpipers in the world, with an incredible number of competitive accolades, including the Glenfiddich Piping Championship (overall) twice, G.S McLennan Invitational (overall); Highland Society of London Gold Medal, (overall) three times; Silver Chanter three times. He is the principal of The National Piping Centre in Glasgow and Pipe Major of ScottishPower Pipe Band (Grade I - One of the five best Pipe Bands in the World). Recordings include World's Greatest Pipers, Volume 6 and Pipers of Distinction series (KRL). Awarded MBE by Queen Elizabeth II in June 2003.
Roddy MacLeod

Také pan Roderick MacLeod MBE nám potvrdil svoji účast na Burns Night Prague 2006. Roddy je považován za jednoho z nejlepších skotských dudáků, který obdržel řadu významných ocenění, včetně takových jako Glenfiddich Piping Championship (1. místo) dvakrát, G.S McLennan Invitational (1. místo); Highland Society of London Gold Medal (1. místo) třikrát; Silver Chanter třikrát. Stojí v čele The National Piping Centre v Glasgow a Pipe Major of ScottishPower Pipe Band (Grade I - jedna z pěti nejlepších dudáckých kapel na světě). Jeho nahrávky zahrnují takové jako World's Greatest Pipers, Volume 6 a Pipers of Distinction series (KRL). V červnu 2003 mu královna Alžběta II udělila titul MBE.

     
Burns Night to feature Genuine Scots Fayre!
Burns Night představuje tu pravou skotskou kuchyni
For Burns Night 2006 we are sparing no effort to bring the genuine article! Home made Haggis imported directly from Scotland's top independent butcher, Crombies of Edinburgh. Genuine Scottish cheeses, shortbread, the sublime whisky-desert Cranachan, and of course lashings of genuine Scotch whisky! Crombies butcher Vynaložili jsme naše veškeré úsilí a na Burns Night 2006 jsme obstarali to nejlepší co Skotsko jen může nabídnout! Domácí Haggis, dovezený přímo od předního skotského řezníka Crombies z Edinburghu, dále pravé skotské sýry, shortbread, úžasný a nezapomenutelný whisky dezert Cranachan a samozřejmě spousta pravé skotské whisky!
     

Burns Night Featured Participants - Účastnící Burns Night

We are very pleased to welcome some top talent to contribute to the entertainment and wonder of the evening. Andrew Fox is an accomplished Burns speaker and a member of the first Burns club in the world: the Burns Society of London. The Caledonian Club dancers will be demonstrating traditional Scottish dance, and the Celtic folk band Czeltic will be playing the tunes we will all want to get up and dance to! Robert Burns

Jsme velmi rádi, že opravdu vyjímečně talentovaní umělci nás budou provázet tímto vyjímečným večerem. Pan Andrew Fox člen prvního klubu Roberta Burne na světě: the Burns Society of London je vskutku vyjímečný řečník. Skvělí tanečníci Caledonian Club nám převedou tradiční skotské tance a keltská kapela Czeltic nás uchvátí tak, že se určitě všichni vrhnou do víru tance.

     
Burns Night Prague Sponsorship Opportunities
Burns Night Prague přílkežitosti pro sponzory
Burns Night Prague is a not-for-profit event organised by Friends of Scotland. To make this the best Burns Night in Europe (outside of Scotland!) we rely on the support of our sponsors. We also run a charity auction on the night, and we seek donations of auction items. Please consider helping out! More info... friends of scotland

Burns Night Prague je nevýdělečná akce organizovaná Friends of Scotland. A aby to byla ta nejlepší Burns Night v Evropě (samozřejmě mimo Skotska!) spoléháme také na podporu našich sponzorů. V rámci večera proběhné také aukce, jejíž výtěžky budou věnovány na charitu - nechcete i Vy přispět darem do aukce? Velmi oceníme, když se i Vy rozhodnete zapojit! Pro více informací...

     

Remember to book soon to avoid disappointment! (Especially if you fancy whisky!)

See you on the 21st!

Book here

Rezervovat zde

Nezapomeňte si rezervovat vstupenky včast jinak Vám hrozí, že na Vás vstupenky už nezbudou (zvláště pokud jste fanatičtí milovnící whisky)
Naviděnou 21. ledna

http://burnsnightprague.com/news/
  • This mailing list is a public mailing list - anyone may join or leave, at any time.
  • This mailing list is announce-only.

Information about the Friends of Scotland Burns Night in Prague

Privacy Policy:

We do not pass on your email address or other details to anyone.